Szybkie Historie Tymoteusz Juskowiak,    11 listopada 2022

 11 listopada – ta data jest znana wszystkim Polakom. Jak co roku odbyło się wiele wydarzeń, które upamiętniały to ważne dla naszego kraju święto. Również w naszej szkole obchodziliśmy tę uroczystość na kilka sposobów.

RYS HISTORYCZNY

 11 listopada 1918 po 123 latach naród polski doczekał się wolnej ojczyzny. Co ciekawe, wybór tej daty nie był taki oczywisty. Było kilka innych dat, które brano pod uwagę, lecz ze względu na znaczenie polityczne podpisania rozejmu w Compiègne wybrano 11 listopada.

NIE ZAWSZE BYŁO TAK JAK DZIŚ

 Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 roku, lecz nie każdego 11 listopada to święto było obchodzone. Zostało ono zniesione 1945 roku i przywrócone dopiero w 1989 roku. Od tego czasu co roku celebrujemy rocznicę odzyskania bytu politycznego na mapie Europy.

ŚWIĘTOWANIE RÓWNIEŻ W ÓSEMCE

 W naszej szkole także odbyło się kilka przedsięwzięć z okazji Święta Niepodległości. Było to odśpiewanie hymnu państwowego przez całą społeczność szkolną na dziedzińcu 10 listopada o 11:11 i quiz historyczny.

Tymoteusz Juskowiak